image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sergey Lavrov “ABD'nin tek taraflı olarak kendi bölgesi ilan ettiği Tanf ve Rukban sığınmacı kampı çevresinde militanların eğitilmesi de dahil çok tuhaf şeyler oluyor. Bu eğitimin amacı, ateşkes anlaşmalarına rağmen militanların silahlı faaliyetlere devam etmesini sağlamak” olduğunu belirtti.

Lavrov, "ABD, çok uzun süre boyunca insani yardım konvoylarının Rukban kampına erişimini engelledi. Bunun için Suriye hükümetinin izin vermediğini öne sürdüler. Bu doğru değil. Suriye hükümetiyle insani kuruluşlar arasında tüm sorunlar çözüldü ancak ABD, insani yardımların kampa ulaştırılması için yeterli güvenlik garantisi vermiyor" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İtalya’da yayımlanan Panorama dergisine açıklamalarda bulundu.

Panorama dergisinin yönelttiği “Neden herkes Suriye'deki Kürtleri kullanıp bir kenara atıyor?” sorusuna yanıt olarak da Lavrov “Bu tür bir genellemeyi kabul etmem zor. Her ülke bu şekilde davranmıyor. Örneğin Rusya, Suriye krizinde hiçbir tarafı kendi menfaatleri için kullanmadı ve kullanmıyor” dedi. Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu soruyu bize değil, koruma vaat ederek ayrılıkçı duyguları körükleyen, Suriye hükümetinin ülkenin büyük bölümünde kontrol sağlamasını engelleyen, Kürtleri tek taraflı olarak 'federasyon' ilan etmeye teşvik eden ve Suriye hükümetinin yetki alanına giren işlevlere sahip silahlı yapılar kurma çalışmaları yapan taraflara sorun.” Lavrov, Rusya'nın Kürtlerin Suriye'nin geleceğinin belirlenmesinde yer almasının gerektiğine inandığını ve bu tutumun değişmediğini sözlerine ekledi.