image

PeyamaKurd - ABD BaşkanI Donald Trump’ın azil oturumunda açıklamada bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongre baskınına değindi.

Kongreyi basan eylemcilere değinen Meclis Başkanı Nancy Pelosi, "Bu isyancılar yurtsever değildi. Onlar hitap edilecek ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Onlar yerli teröristlerdi ve adalet hüküm sürmelidir" sözlerine yer verdi.

"Senato 19 Ocak'ta toplanmayı planlamıyor"

ABD'de Temsilciler Meclisinin bugün Donald Trump'a yönelik azil maddesini onaylaması halinde, Senatonun 19 Ocak'tan önce davayı görüşmek için toplanmayı planlamadığı ifade edildi.

6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından "göstericileri şiddete teşvik etmekle" suçlanan Trump, görevden alınması istemiyle yeniden Kongrenin gündeminde yer aldı.

Trump'ın azlini görüşen Temsilciler Meclisi, bugün Trump'a yönelik "ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" suçlamasıyla azil oturumuna devam ederken, Senato kanadında önemli bir gelişme meydana geldi.

Trump'ın azil davası sürecek

Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ile telefon görüşmesi yapan Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Senatonun planlandığı gibi 19 Ocak'ta yeniden toplanacağını ve bu tarihi erkene çekmeyeceklerini kaydetti.

Cumhuriyetçi lider McConnell'ın bu adımıyla, Trump'a yönelik azil davasının ülkenin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlamasının ardından da süreceği kesinleşmiş oldu.