image

PeyamaKurd - Rojava’daki operasyon konusunda ABD ve Türkiye’nin ateşkes için anlaştığını belirten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 120 saat içinde YPG'lilerin sınırdan çekileceğini dile getirdi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa ve heyetler arası görüşme sonrası Ankara'da ABD Büyükelçiliği'nde açıklama yapıyor. Pence, Türkiye ve ABD'nin IŞİD’lilerin Rojava’dan tamamen çıkartılması konusunda fikir birliğine vardığını vurguladı.

Yapılan görüşme sonrası Mike Pence, şu ifadelere yer verdi:

“YPG güvenli alandan çekilecektir. Operasyon, YPG'nin çekilmesinden sonra duracaktır. Türkiye'nin 20 millik alandan çekilmesini sağlayacak. Türkiye ile karşılıklı bir anlaşma var. Kobani halkına karşı bir hamle yapılmayacak.

Suriye'nin sınırında güvenlik sağlanacaktır. Ateşkes anlaşmasına ek olarak Türkiye ve ABD, Rojava'da IŞİD’in faaliyetlerini durdurmaya karar vermiştir. Bunun içinde tutuklama tesisleri dair anlaşmalar vardır. ABD ve Türkyiye kırılgan insan hakları, özellikle etnik din topluluklarını korumak için ortak karar almıştır.

Erdoğan'ın barışçıl bir adım atmasına oldukça minnettarız. 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdik. Bu anlaşma sonucu birçok hayat kurtarılacak.

Ekibin her bir üyesi bu sonucun çıkması için büyük fedakarlık yaptı. Ayrıca milyonlarca ABD vatandaşına teşekkür etmek istiyorum. ABD'nin dört bir yanından vatandaşların seslerini duyduk. Onların duası aynı zamanda ABD liderinin göstermiş olduğu liderlik ve Erdoğan ile olan güçlü iş birliğimizin olması bu işin sonuca varmasını sağladı.”