image

PeyamaKurd - Pentagon’dan yapılan açıklamada, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrol ettiği bölgelerde yaklaşık 2 bin yabancı uyruklu IŞİD teröristinin hapishanelerde tutulduğu belirtildi. 

IŞİD ile ilgili konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İngiltere ziyareti öncesi yaptığı değerlendirmede, DSG’nin elinde bulunan yabancı uyruklu IŞİD’lilerin durumuna değindi. 

Esper, yaklaşık 250 ile 300 kişinin İngiltere’den IŞİD’e katıldığını dile getirerek, İngiltere ile Avrupa’nın yabancı uyruklu teröristlerin yargılanması konusuna isteksiz yaklaştığını ifade etti. 

Söz konusu İngiltere ve Avrupa’nın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirten Mark Esper, IŞİD’in varlığının bölgede endişe ve korkuya neden olduğunu dile getirdi. 

Esir alınan yabancı uyruklu IŞİD'lilerin Rojava’da kurulacak özel uluslararası mahkeme tarafından yargılanmasını talep eden DSG, daha önce de defalarca aile yakınlarıyla birlikte sayıları 65 bini bulan tutuklular için kapasitelerinin olmadığını belirterek, örgüt üyelerinin yarattığı tehlikeye karşı uluslararası kamuoyunu uyarmıştı.