image

PeyamaKurd - Pentagon, yaklaşık 800 şirketle yeni silahlar için görüşmelerde bulunuyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), önümüzdeki haftalarda gelecekte ABD ordusunun hangi tür silahları kullanabileceği konusunda karar vermeyi planlıyor.

Pentagon yetkilisi CNN’e yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 800 şirketin, Rusya'nın Ukrayna’yı işgaline karşı kullanılmak üzere Ukrayna için geliştirip üretebilecekleri yeni silahlar için bin 300 teklifi incelediğini ifade etti.

Pentagon gelen tekliflerde, hava savunması için silah yetenekleri, personel zırhı, kıyı savunması, tanklar, insansız hava araçları, batarya ve güvenli iletişim dahil olmak üzere kilit alanlara odaklanıyor.

Silah şirketlerinin yaptığı teklifler, Savunma Bakanlığı tarafından ‘Ukrayna'ya güvenlik yardımı için öncelikli talepleri karşılama’ noktasında askeri bir girişimin parçası.

Asıl amaç, üretimi hızlandırmak ve sanayi tabanında daha fazla kapasite oluşturmak için fikir ve bilgiye sahip olmanın yanı sıra ABD ve müttefiklerinin, stokları bittikten sonra Ukrayna'yı destekleme olasılığı.