image

PeyamaKurd - Afganistan'daki son gelişmelere yönelik açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Austin, 20 yıldır eğitip donattıkları Afgan silahlı kuvvetlerinin Taliban’a karşı çok az direniş göstermesinin "hayal kırıklığından öte” olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan'daki duruma ilişkin videokonferans yoluyla Kongre ve Senato üyelerine gelişmeleri aktardı.

Savunma Bakanı Austin buradaki konuşmalarında, Afgan güçlerinin son günlerde Taliban tarafından ele geçirilen bölgelerde çok az direniş göstermesinin kendileri için "hayal kırıklığından öte” olduğunu dile getirdi.

Austin, Afgan ordusunu eğitmek ve donatmak için 20 yıl boyunca yatırım yapıldığına dikkat çekerek, "İrade gücünü ve liderliği satın alamazsınız" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise buradaki konuşmalarında El Kaide gibi terörist örgütlerin Afganistan’da yeniden örgütlenebileceğine vurgu yaptı.