image

PeyamaKurd - Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını değerlendiren ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, bu açıklamanın Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkileri etkilemesini beklemediklerini ifade etti.

Günlük basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Biden'ın soykırım açıklamasına değindi.

Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruya yanıt veren Sözcü Kirby şu ifadelere yer verdi:

"Hayır, Türkiye ile askeri ilişkilerimizde bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Türkiye bir NATO müttefikidir ve burada önemli bir müttefiktir. Farklı alan ve konularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye devam ediyoruz. Başkanın bu hafta sonu açıklamasının bunu herhangi bir şekilde etkilemesini beklemiyoruz."

Ayrıca açıklamasında Biden'ın açıklamasının sonucu olarak Suriye'deki faaliyetlerinde de herhangi bir değişim olmayacağını kaydeden Kirby,  bu ülkedeki az sayıda askerin amacının IŞİD ile mücadele olduğunu vurguladı.