image

PeyamaKurd  - ABD Savunma Bakanlığı (Pantagon), Başkan Trump'ın Afganistan'dan çekilme kararını vermesinin ardından henüz resmi bir talimatın olmadığını açıkladı.

Afganistan'daki asker sayısını yarıya indirmesi ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına yönelik haberlerin üzerinden neredeyse iki hafta geçti ancak bu konuda resmi bir talimatın henüz Savunma Bakanlığına (Pentagon) verilmediği bilgisine ulaşıldı.

Suriye'den çekilme kararının verilmesinin ardından Trump'ın Afganistan'daki 14 binden fazla asker sayısını da yarıya indireceği iddiaları Washington'da büyük tartışmalara meydana getirmişti. Ancak yönetimin Afganistan konusunda henüz resmi bir adım atmadığı belirtildi.

İsmini vermeyen Savunma Bakanlığı yetkililerinden biri yaptığı açıklamada "Afganistan'daki asker sayısını azaltmaya yönelik imzalanmış bir talimat yok" sözlerine yer verdi.

Diğer taraftan ise konuyla ilgili Pentagon sözcülerinden Yarbay Kone Faulkner yaptığı yazılı açıklamada "Henüz hiçbir değişiklik yok. Taliban ile barış görüşmeleri devam ederken asker sayısı ve durumları ile ilgili tüm seçenekeleri değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.