image

PeyamaKurd - Amerikan basınında yer alan habere göre Çin'in kontrolden çıkan roketi yörüngede kontrolsüz düşüşünü sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), roketin yarın sabah erken saatlerde Türkmenistan'da bir çöle düşebileceğini ileri sürdü.

Çin'in 29 Nisan'da uzay istasyonu için yollanan ve ilk modülü taşıyan roket kontrolden çıkmasının ardından yörüngedeki düşüşünü sürdürüyor.

Fırlatılan roket ile ilgili ABD medyasından CNN'in aktardığına göre; Pentagon, roketin yarın sabah erken saatlerde Türkmenistan'da bir çöle düşebileceğini iddia etti.

Çin Uzay İstasyonu'ndan 29 Nisan'da uzaya fırlatılan roket, ana modülü taşırken beklenmedik bir hata ile modülden ayrıldı.

Söz konusu bu durum roketin kontrolünün kaybedilmesine yol açmıştı. Long March 5B isimli o roket, kontrolü kaybedildiğinden beri Dünya'nın çevresinde saatte 27 bin 600 kilometre hızla dolaşıyor.

Öte yandan roket ile ilgili uzmanların açıklamalara göre Long March 5B, 8-10 Mayıs tarihleri aralığında atmosfere girecek ve Dünya'ya doğru düşmeye başlayacak.