image

PeyamaKurd - Göreve gelmesinin ardından Savunma Bakanlığı’na ilk ziyarette bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Pentagon’un Çin stratejisini yeniden değerlendireceğini ve bu amaçla bakanlık içinde bir görev gücü oluşturulduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, yeniden gözden geçirilecek hassas alanların istihbarat, teknoloji ve ABD’nin bölgedeki askeri varlığı olacağını dile getirdi.

Pentagon, Çin stratejisinin yanı sıra Orta Doğu’daki askerlerinin konumlandırılması ve NATO politikası gibi birçok konuda farklı değerlendirmeler yürütüyor.

"Çin stratejisi konusunda çalışacak bir görev gücü oluşturulacak"

Joe Biden'ından önce eski Başkan Donald Trump döneminde Çin’le mücadele, Pentagon’un en önemli önceliklerindendi. Savunma Bakanı Lloyd Austin de bu durumun devam edeceği sinyalini verdi.

Ayrıca Başkan Biden, Pentagon ziyareti sırasında yaptığı açıklamada bakanlığın Çin stratejisi konusunda çalışacak bir görev gücü oluşturulduğunu belirtti.

Öte yandan ABD Başkanı Biden, Çin ve ilgili meselelerin çözülmesi için hükümet daireleri arasında işbirliği, Kongre’nin partilerüstü desteği ve güçlü ortaklıklar gerektiğini vurguladı.