image

PeyamaKurd - ABD'deki askeri üslerde eğitim gören yabancı askeri öğrencilerin tabi tutulacağı ve bir dizi yeni güvenlik önemi içeren inceleme prosedürlerini belirlediklerini dile getiren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Hoffman, "Askeri birimler yabancı askerlere yönelik taramaları tamamladıktan sonra bu askerlerin eğitimlerine başlayabilirler" dedi. 

Hoffman açıklamasında şunları dile getirdi: "Yeni prosedürler, içeriden söz konusu olabilecek tehditleri tespit etme standartları, ateşli silahları alma ve kullanma konusunda sınırlandırma, yabancı öğrencilerin ABD üs ve tesislerine girişlerini kontrol altında tutma ve ABD üslerinde eğitim görmek üzere kayıt yapan askeri öğrencilerin güvenlik taraması ve sürekli takibi konusunda yeni önlemleri içeriyor.” 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, konuya ilişkin önceki gün Florida'da yaptığı açıklamada, "Bu yeni tarama değişiklikleri oldukça kapsamlı. Bir öğrencinin geçmişinin her noktasına bakacak, sosyal medyaya da bakılacak ve tabii öğrenciler ABD'de iken sürekli olarak izleniyor olacaklar" demişti.