image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, bir Türk ve bir Amerikalı generalin aynı helikopterle ortak keşif uçuşu yaptığını ifade ederek, "Bu dönüm noktasına, hafta başında ortak koordinasyon merkezinin kurulmasının ardından gelinmiştir" açıklamasında bulundu.

Robertson,  Fırat'ın doğusunda Türk ve ABD'li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşuna yönelik bir açıklama yaptı. 

"Bugün ABD'li ve Türk liderler ilk ABD-Türkiye keşif uçuşunu gerçekleştirdiler. İki ülkeden birer general, aynı helikopterde uçtu" diyen Robertson,

"Bu dönüm noktasına, hafta başında ortak koordinasyon merkezinin kurulmasının ardından gelinmiştir. Bu durum, Türkiye'nin güney sınırına ilişkin meşru güvenlik endişelerine karşılık bulma ve Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenliği sağlayarak IŞİD'ın yeniden ortaya çıkmasını engelleme kararlılığımızı göstermektedir” dedi. 

Pentagon Sözcüsü ayrıca koalisyonun ve ortaklarının terör örgütü IŞİD'in kalıcı biçimde ortadan kaldırılması hedefine odaklanmasını istediklerini de kaydetti.