image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin Pentagon’daki temaslarına ilişkin açıklama yayınlayan ABD Savunma Bakanlığı, bölgesel konular ve ikili savunma işbirliğinin görüşüldüğü belirtildi.

Ankara heyeti ile yapılan görüşmelere ilişkin ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Yarbay Anton T. Semelroth tarafından yapılan yazılı açıklamada, 16 Kasım Salı günü ABD-Türkiye Yüksek Düzeyli Savunma Grubu’nun Pentagon’da bir araya geldiği kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la; ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki görüşmelerden yola çıkarak heyetlerin bir dizi işlevsel ve bölgesel konuyu ele aldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, “Terörle mücadele ve Afganistan, Afrika, Güney Kafkaslar, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki bölgesel güvenlik gibi uluslar ötesi öncelikler” bu konu başlıkları arasında sayıldı.

Yayımlanan açıklamada, görüşmede ABD Savunma Bakanlığı’nın uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu bakan yardımcısı ve bakanlık adına görüşmeleri yürüten Laura Cooper’ın Karadeniz’de işbirliğinin altını çizdiği vurgulandı.

Açıklamaya göre, Laura Cooper’ın görüşmede “ABD’nin NATO’ya destek çerçevesinde Türkiye’nin askeri modernizasyon ihtiyaçlarının farkında olduğunu bir kez daha teyit ettiği” ifade edildi.

Heyetler arasında bir sonraki görüşmenin Ankara’da yapılması konusunda mutabık kalındığı açıklandı.