image

PeyamaKurd - ABD ile Çin arasındaki olası silahlı çatışmanın kaçınılmaz olmadığını belirten ABD Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks, her iki ülkenin ikili ilişkilerde gerilimi gereksiz yere tırmandırmaktan kaçınması gerektiğini dile getirdi.

Washington ve Pekin arasındaki siyasi ve ekonomik çekişmenin yol açtığı gerilim devam ederken ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) iki ülke arasındaki silahlı çatışma olasılığıyla ilgili açıklama yapıldı.

Savunma Bakan Yardımcısı Hicks, video konferans yöntemiyle düzenlenen bir konferansta, "Pentagon'a göre Çin ile silahlı çatışma kaçınılmaz mı görünüyor?" sorusuna "Hayır, ben öyle olduğunu düşünmüyorum" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Pentagon yetkili açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"ABD ve Çin'in rekabet edeceği uluslararası düzenin kuralları, ekonomi ve benzeri gibi birçok alan var. İşbirliği için de alanlar ve fırsatlar var. Ancak askeri boyutu ele alacak olursak, her şeyden önce gerilimi gereksiz yere tırmandırmaktan kaçınmalıyız. Aynı zamanda da, ulusal çıkarlarımıza zarar veren saldırganlığı dizginlemeye hazır olduğumuzu göstermeliyiz."