image

PeyamaKurd - "ABD'nin Çin'e Yönelik Stratejik Yaklaşımı" başlıklı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) hazırladığı Çin raporunda, Washington'un Pekin ile prensipli realizm ekseninde stratejik rekabete girdiği ve Çin'in mevcut dünya düzenini zayıflatmasına müsamaha göstermeyeceği ifade edildi. 

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) raporu, Beyaz Saray tarafından bugün Kongre'ye sunuldu.  

Pentagon raporunda, 40 yılı aşkın ilişkilerinde ABD'nin Çin Komünist Partisinin (ÇKP) ülkede ekonomik ve sosyal reform yapmaya yönelik istekliliği konusunda yanıldığı ifade edildi. 

“Dünya düzenini ideolojisine göre şekillendiriyor” 

Raporda, son 20 yıldır Çin'in reform sürecini yavaşlattığı ve ABD'nin umduğu üzere açık, serbest ve uluslararası hukuka yanıt verebilir bir yönetişim inşa edemediği ileri sürülerek, "ÇKP bunun yerine serbest, açık ve kurallara dayalı dünya düzenini suistimal edip kendi ideolojisiyle yeniden şekillendirmeye çalıştı" sözlerine yer verildi. 

Pentagon, Çin'in küresel anlamda ABD'nin menfaatlerine zarar vermek için ekonomik, siyasi ve askeri gücünü kullandığını savunarak, "Pekin'in bu meydan okumalarına karşı (ABD) yönetim, ÇKP'nin niyet ve faaliyetlerini, ABD'nin birçok stratejik avantaj ve dezavantajı ve daha büyük ikili sürtüşmelere yönelik tahammülünü dikkatli şekilde değerlendirerek Çin'e karşı rekabetçi bir yaklaşım edindi” ifadeleri kullanıldı. 

Pentagon, “ABD’nin stratejisi yanlış” 

Raporda, Trump yönetiminin 2017 Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi'ne atıfta bulunarak, ABD'nin yıllardır izlediği ve küresel rakiplerle ilişkileri geliştirerek onları uluslararası topluma dahil etme stratejisinin yanlış olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. 

Ayrıca raporda, ABD'nin rakiplerinin küresel propaganda araçlarını kullanarak "demokrasi" ve "Batılı değerleri" itibarsızlaştırmaya çalıştığına işaret edilerek "Prensipli realizme dönüş stratejisi çerçevesinde, ABD, Çin ile stratejik bir rekabette olduğunu ve menfaatlerini koruyacağını teyit ederek ÇKP'nin meydan okumasına yanıt veriyor” denildi.