image

PeyamaKurd - Rojava ve Suriye'deki ABD varlığına ilişkin “Suriye'deki tek görevimiz IŞİD'in kalıcı yenilgisidir” diyen Pentagon Sözcüsü Jessica McNulty, Amerikan kuvvetlerinin DSG ile çalışmaya devam edeceğini belirtti.

ABD medyasından Amerikan Defansee One sitesinden Tara Copp imzalı haberde, Biden yönetiminin Afganistan ve Irak'taki yaklaşımının değiştiği ancak ABD kuvvetlerinin hala Suriye'de IŞİD ile savaştığı hatırlatıldı ve “ama ne zamana kadar?” sorusu yöneltildi.

Kürt müttefiklerin ABD birliklerinin Suriye'deki varlığı konusunda endişelerinin devam ettiği belirtilen haberde, Washington’un Türkiye'yi kontrol altında tutma isteği konusundaki belirsizliğin de Kürt müttefiklerin “Esad’dan daha tehlikeli gördükleri Ankara’yı cesaretlendirdiği” kaydedildi.

"IŞİD, Rojava bölgesinden söküldü"

Suriye ve Rojava bölgesindeki süreçte ABD’nin 2014 yılında IŞİD'e karşı savaşta Kürtlerle müttefik olduğu, ertesi yıl da Demokratik Suriye Güçlerinin oluşturulmasına yardım ederek IŞİD’i “Rojava bölgesinden söktüğü”ne dikkat çekildi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2019'da ABD birliklerinin çoğunu aniden geri çekme kararı alması ile Türk kuvvetlerinin sınırı geçerek düzenlediği operasyon nedeniyle DSG'nin Esad’a doğru kaymaya zorlandığına dikkat çekilen haberde bugün hala DSG’nin kontrolündeki cezaevlerinde 11 binden fazla IŞİD savaşçısı bulunduğu; binlerce IŞİD'li kadın ve çocuğun da kamplarında tutulduğu vurgulandı.

"DSG ile çalışan 900 ABD askeri var"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jessica McNulty, siteye yaptığı açıklamada, hala DSG ile birlikte çalışan yaklaşık 900 ABD askerinin Suriye ve Rojava’da kaldığını belirtti.

Pentagon Sözcüsü açıklamasında, “Suriye'deki tek görevimiz IŞİD'in kalıcı yenilgisidir” diyerek, ABD'nin sözlerine tamamen bağlı olduğunu ve Rojava ile Suriye'nin güneydoğusundaki al-Tanf Garnizonu civarında askeri varlığını sürdüreceğini kaydetti.

Jessica McNulty konuşmalarında, “ABD liderliğindeki IŞİD'e Karşı Uluslararası Koalisyon, Demokratik Suriye Güçleri başta olmak üzere diğer yerel ortaklarla çalışmaya devam ediyor” ifadesini ullandı.

"ABD çekilirse, Türkiye ilerleyecek"

Ayrıca konuya dair açıklamada bulunan ABD Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi Orta Doğu Programı'ndan Natasha Hall ise, ABD güçlerinin varlığının IŞİD'i hedef almaktan çok daha fazlasını yaptığını dile getirdi.

Natasha Hall açıklamasında, bunun “Türkiye'nin daha ileri gitmesini engellemekle ilgili” olduğunu belirterek, “ABD güçleri geri çekilirse, Türkiye muhtemelen ilerleyecek ve DSG'yi Esad ile olumsuz bir siyasi uzlaşma aramaya zorlayacaktır” açıklamasına yer verdi.