image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye ve ABD arasındaki S-400 krizine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Pentagon sözcüsü Thomas Campbell, S-400 sisteminin S-300’e göre NATO ve ABD’ye daha büyük tehdit oluşturduğunu vurgularken, ABD’nin Patriot satışı için sunduğu tekliflerin her birinin Türkiye tarafından reddedildiğini dile getirdi.

Yarbay Campbell, ABD’nin S-400 konusundaki duruşunun değişmediğini de tekrarladı.

Campbell, S-400 sisteminin F-35 savaş uçaklarıyla uyumlu olmadığına da bir kez daha dikkat çekerken Ankara’nın, Rus savunma sistemi alımı nedeniyle F-35 programından çıkartıldığını hatırlattı.

“ABD teklif etti, Türkiye reddetti”

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, “Israrla şunları söyledik: S-400 savunma sistemi, tehdit ve tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Türkiye’ye karşı bir taarruz niyeti yoksa kimseye zararı yok. NATO üyesi bazı ülkelerde Rus menşeili sistemler; S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400’ü aynı şekilde kullanabiliriz” açıklamasına da yanıt veren ABD’li Albay Campbell şunları dile getirdi:

“ABD, 2009 ve 2019 yıllarında Türkiye’ye Patriot teklif etti ve 2013’te de Türkiye’nin uzun menzilli hava/füze savunma sistemi ihalesinde yarıştı. Her bir teklif, ortak üretim ve ortak geliştirme konusunda geniş yelpazede fırsatlar içeriyordu, Türkiye reddetti.”