image

PeyamaKurd - Sudan'da ordunun geçici hükümete yönelik darbe girişimine ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, darbeden dolayı kaygı duyduklarını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Kirby, günlük basın toplantısında soruları verdiği yanıtta, Sudan'da ordunun geçici hükümete el koymasından haberdar olduklarını ifade etti.

Sözcüsü Kirby, bölgedeki gelişmelerle ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu tür adımlar Sudan halkının demokrasi emellerine terstir, anayasa ilanına ve Cuba Anlaşmasına karşıdır. Orduya, sivillerin öncülük ettiği geçiş sürecinin ve seçimlere gitmek üzere kaydedilen ilerlemenin devam etmesi için gözaltına alınan tüm sivilleri koşulsuz olarak serbest bırakması ve görevlerine dönmesini sağlaması çağrısında bulunuyoruz."

Kirby açıklamasında, Sudan ordusuna, Sudan halkının barışçıl bir şekilde gösteri düzenlemesine izin vermesi çağrısında da bulunduklarını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında, ABD'nin bu ülkede herhangi bir askeri varlığının veya askeri işbirliğinin bulunmadığını belirten Kirby, bu tür askeri girişimlerin bölgelerde istikrarsızlığa yol açma riskinden her zaman endişe duyduklarını da vurguladı.