image

PeyamaKurd - Pentagon sözcüsü Sean Robertson bazı operasyonların yakın zamanda başlayacağını ifade ederek "Şu an Türk askeri muhataplarımızla beraber ‘Ortak Koordinasyon Merkezi’ için seçenekleri gözden geçiriyoruz. ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Rojava’da güvenli bölge oluşturmak üzere Türkiye ile varılan anlaşmanın aşamalı olarak hayata geçirileceğini açıkladı.

Güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği konusunda ise belirsizlik devam ediyor. Türk medyasından çıkan haberlere göre kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda, askerlerin devriye güzergahı, ikmal ve lojistik hatları gibi konularda görüş birliğine varıldığını ifade edilmişti. Diğer yandan güvenli bölgenin Türkiye sınırından kaç kilometre derinlikte kurulacağı konusunda ise görüş ayrılıklarının aşılamadığı kaydediliyor.

ABD askerlerinin derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı terörist unsurlardan arındırılmasını teklif ettiğini bildirdi. Bu teklifi kabul etmeyen Türkiye’nin ise derinliğin 40 kilometre olmasını istediği kaydedildi. İkinci bir seçenek olarak ise Türkiye'nin güvenli bölgenin sınıra 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istediği yönünde.