image

PeyamaKurd - Rusya ve ABD Başkanlarının gerçekleştirdiği zirve sonrası ABD Savunma Bakanlığı Rusya’ya görüşme kapılarını açtı. Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüşme ihtimaline soğuk bakmadığı ve görüşmeye hazır olduğu ifade edildi.

İngiliz Haber Ajansının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Mattis, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüşme için kapılarının açık olduğunu söyledi. İki bakanlık arasında 2015 yılından beri herhangi bir görüşme yapılmamıştı.

Görüşme kararı zirveden sonra doğdu

Söz konusu görüşme ihtimalinin ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleşen zirvenin ardından doğduğu belirtildi.

İkili görüşme ile ilgili olarak İsminin açıklanmasını istemeyen yetkililer Mattis'in görüşme konusunda açık olduğunu ancak iki taraf arasında henüz aktif bir temas kurulmadığını dile getirildi.

Öte yandan konuyla bağlantılı olarak Şoygu geçen hafta İtalyan Il Giornale gazetesine verdiği röportajda Pentagon liderliğine bölgesel, küresel krizler ve terörle mücadele konusunda diyalog çağrısı yaptığını ancak Pentagon'un henüz buna hazır olmadığını vurgulamıştı.