image

PeyamaKurd - ABD ve Türk yetkililerinin Rojava’da (Batı Kürdistan) planlanan 'güvenli bölge' planıyla vardığı anlaşmaya ilişkin Pentagon’dan açıklama geldi.

Amerika’nın Sesi’ne yazılı açıklamada bulunan Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, iki ülke arasında varılan anlaşmanın çok önemli bir adım olduğunu, bununla birlikte daha yapılması gerekenler olduğunu dile getirdi.

Daha önce de açıklamada bulunan Robertson, “Amacımız, sürekli bir şekilde planlamanın yapılarak uygulanması için Türkiye’de ABD-Türkiye ortak operasyon merkezi kurmak. Savunma Bakanlığının amacı Suriye’de terör örgütü IŞİD’in tamamıyla ortadan kaldırılmasıdır” ifadesini kullanmıştı.

Pentagon Sözcüsü Robertson, görüşmelerin NATO müttefiki Türkiye’nin meşru endişelerini giderme konusunda Rojava’da sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerlemeler sağladığını belirtti.

Robertson, güvenlik mekanizmasının aşama aşama uygulanacağını söyledi ve ABD’nin Türkiye’yle müzakereler devam ederken bazı aktiviteleri hızlıca uygulamaya hazır olduğunu kaydetti.