image

PeyamaKurd - ABD güçlerinin dün Suriye'nin El Bukemal sınır şehrinde düzenlediği saldırısına değinen ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, 'İran destekli milislere ait' olduğunu öne sürdüğü 9 binanın tamamen yok edildiğini, 2 binanın ise kullanılamaz hale getirildiğini ifade etti.

Pentagon Sözcüsü Kirby, günlük basın toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Saldırıda iki F-15E Strike Eagle tipi savaş uçağı 7 güdümlü füze fırlatarak 9 binayı tamamen yok etti ve 2 binayı ise kullanılamaz hale getirdi. Binalar, Suriye ile Irak sınırının Suriye tarafındaki El Bukemal sınır kontrol noktasında yer alıyor. Bu yer, İran'ın müttefiki olan milis grubun faaliyetlerini icra ettiği yer olarak biliniyor."

Pentagon Sözcüsü açıklamasında, ellerinde saldırıda ölenlerle ilgili bilginin de bulunduğunu ancak hasar kontrol sürecinin devam etmesinden dolayı bu bilgiyi paylaşmayacağını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında Kongrenin saldırılar konusunda bilgilendirildiğini belirten Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın önceki gün sabah saatlerinde saldırıya onay verdiğini belirtti.