image

PeyamaKurd - İsrail ile Filistin arasında çatışmalar sürerken ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, İsrail'de konuşlu 120 sivil ve askeri bakanlık personelinin bugün Almanya'ya çekildiğini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Kirby gündem ile ilgili basın açıklamasında, "Bugün yaklaşık 120 bakanlık personeli, İsrail'den Almanya'ya geldiler. Bunlar Ramstein üssünde konuşlu bir C-17 uçağı ile uçtular. Bu personeli oradan çıkarma kararını İsrailli mevkidaşlarımızla koordinasyon içinde verdik" sözlerine yer verdi.

ABD'li personelin yıllık tatbikatları planlama konferansı için İsrail'de bulunduğunu ve bu hafta sonuna kadar görevlerini tamamlamaları beklendiğini kaydeden Kirby, "Ancak bu kişilerin ayrılmasını hızlandırdık" ifadesini kullandı.

Ayrıca Bakanlık Sözcüsü, söz konusu personelin kısa bir süredir orada olduğunu belirterek, "Dediğim gibi bunlar planlama konferansı için oradaydılar ve tedbir amaçlı olarak onları birkaç gün önceden güvenli bir şekilde Almanya'ya getirdik" açıklamasında bulundu.