image

PeyamaKurd - Afganistan'da yaşanan son gelişmelerle ilgili basın açıklamasında bulunan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü (Pentagon) John Kirby, Kabil Havalimanı'ndaki tahliye çalışmalarının güvenliğini sağlayan ABD birliklerinin, kalabalığı kontrol etme çabaları çerçevesinde gece ateş açtığını dile getirdi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, ABD birliklerinin, kalabalığı kontrol etme çabaları çerçevesinde gece ateş açtığını, ancak herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadığını kaydetti.

ABD birliklerinin Afganlara veya başka birine ateş etmediğini dile getiren Sözcü Kirby, Kabil'in uluslararası havaalanındaki ABD askerlerinin sayısının yaklaşık 4 bin 500'e ulaştığını ve önümüzdeki 24 saat içinde birkaç yüzün daha beklendiğini vurguladı.

"Kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açıldı"

Öte yandan olaya ilişkin bir Taliban yetkilisi de komutanlarının ve askerlerinin Kabil Havaalanı’nda kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığını dile getirdi.

Reuters haber ajansına konuşan Taliban yetkilisi konuşmalarında, "Kimseyi yaralamak gibi bir niyetimiz yok" ifadesini kullandı.

Ayrıca Afganistan'dan "kaotik tahliye planı" için Batılı güçleri suçlayan yetkili, karmaşanın havaalanı dışında devam ettiğini vurguladı.