image

PeyamaKurd - Kabil Havalimanı'nda dün ortaya çıkan kaotik görüntülerden sorumlu olmadıklarını ifade eden Pentagon Sözcüsü John Kirby, kendilerinin tahliye planı konusunda gereken tüm tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

Basın açıklamasında bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Afganistan'daki son durumu ve devam eden tahliye sürecine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Bakanlık Sözcüsü, son 24 saatte Afganistan'ın herhangi bir yerinde hava saldırısı düzenlemediklerini ve Amerikan silahlarının Taliban'ın eline geçmemesi için bu silahları yok etme ya da buna benzer bir eylem içinde olmadıklarını ifade etti.

"Taliban, tahliye operasyonuna müdahale etmemeli"

Günlük basın brifinginde Afganistan'da kontrolü eline geçiren Taliban'ın liderleriyle bazı ABD'li yetkililerin görüştüğünü hatırlatan Kirby, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie'nin pazar günü Doha'da Taliban liderleriyle bir araya geldiğini kaydederek, söz konusu görüşmelerde Taliban'a "tahliye operasyonuna müdahalede bulunmaması gerektiğinin" söylendiğini belirtti.

Sözcü Kirby, tahliye operasyonu planının mükemmel şekilde işlemediğini ifade ederek, tüm durumlara karşı yaptıkları planlamaların askeri olarak en iyi şekilde uygulanmasını temin etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Ayrıca Kirby, sahada 6 bin civarında askerle planlarını en iyi şekilde icra edeceklerini söyleyerek, tüm ihtimalleri öngörmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek Kabil Havalimanı'nda ortaya çıkan görüntülerden kendilerinin sorumlu olmadığını kaydetti.