image

PeyamaKurd - Nükleer silahlarla ilgili açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı Savunma Politikaları Müsteşarı John Rood, Nükleer Durum İnceleme Belgesi kapsamında geliştirilen düşük kapasiteli nükleer başlık taşıyan balistik füzelerin Amerikan denizaltılarına konuşlandırıldığını dile getirdi. 

Açıklamada bulunan John Rood, "ABD Donanması W76-2 düşük kapasiteli denizaltıdan fırlatılan balistik füze savaş başlıklarını konuşlandırdı" dedi. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, 2018 yılında yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi'ne atıfta bulunarak, "Bakanlık, Rusya gibi potansiyel hasımların düşük kapasiteli nükleer silahların ABD ve müttefiklerine karşı kendilerine avantaj sağlayacağına dair düşüncelerine karşılık az sayıda denizaltıdan fırlatılan balistik füzenin savaş başlıklarını modifiye etti" ifadesini kullandı. 

Söz konusu bu füzelerin ABD ve müttefiklerinin caydırıcılığını artırdığını belirten John Rood, Amerikan ordusuna daha seri ve esnek bir stratejik kabiliyet sağladığını ifade etti. 

Rood açıklamasının devamında, "Bunlar, potansiyel hasımlara düşük kapasiteli nükleer silahta herhangi bir avantaj olmadığını gösteriyor. Çünkü, ABD her tehdit senaryosuna net ve kararlı bir şekilde yanıt verebilecek durumda” sözlerine yer verdi.