image

PeyamaKurd - Rojava petrol gelirlerine yönelik açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Rojava’daki, petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduğunu belirtti. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Hoffman, söz konusu petrol sahasında elde edilen gelirin ABD’ye değil Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) gittiğini dile getirdi. 

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Rojava’da çıkarılan petrolün yerel yetkililer tarafından kendi çıkarları için kullanıldığını kaydetti. 

İngiliz haber ajansı Reuters’in aktardığı habere göre adı açıklanmayan yetkili dün yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’dan konuyla ilgili şu ana kadar bir talimat gelmediğini de vurguladı. 

ABD’li yetkili açıklamasında, “Yerel otoriteler, yerel toplulukların yararına petrolü işliyor. Burada, Dışişleri Bakanlığı’nda petrol sahalarıyla ne yapacağımıza dair yönetimden bir yönlendirme yok” ifadesini kullandı.