image

PeyamaKurd - Kongreye yıllık bir rapor sunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), PKK ile Şengal’deki Şii milisler arasındaki ilişkilere değinerek, PKK’nin Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına engel olduğunu vurguladı.

ABD Kongresi için hazırladığı yıllık rapora göre Pentagon, PKK ile Şengal özelinde Irak’taki Şii milisler arasındaki ilişkilere dikkat çekti.

"PKK, bölgenin güvenliğine zarar veriyor"

Raporda, Ezidi Kürtlerin Şengal’e dönememesinin nedenlerine ve PKK’nin Şengal’de oluşunun Türkiye’nin devam eden bombardımanlarına neden olduğu kaydedilerek, bunun bölgenin güvenliğine zarar verdiği ifade edildi.

Pentagon'un, Birleşmiş Milletler Irak Misyonu (UNAMI) verilerinden yararlanılan raporunda, Mahmur Kampı’nda çok sayıda Şengalli sığınmacının olduğu ve PKK’nin varlığı dolayısıyla UNHCR’ın yardımlarını söz konusu sığınmacılara ulaştıramadığı kaydedildi.

"PKK ile Şii milisler arasında güçlü ilişkiler var"

Raporda, PKK dışında YPG ve başka milis grupların da Şengal’de bulunduğunun altı çizilerek, “YPG, Suriye’de silahlı bir yapı ve Şengal’e geliyor. Kürdistan Bölgesi Hükümeti yasal olmayan bu durumdan endişeli ve sorunun çözülmesini istiyor” ifadelerine yer verildi.

Kongreye sunulan raporda, Şengal Anlaşması’nın desteklendiği ve bunun Şengal sorununun en iyi çözüm yolu olduğunun kaydedilerek, PKK ile Şii milisler arasında güçlü ilişkiler olduğu belgelerle ortaya kondu.

Öte yandan raporda, Iraklı Şii milislerin PKK’liler için siyasi kalkan olduğu ve PKK’lileri kendi bünyelerinde koruduğu vurgulanarak, bu şekilde Şengal’deki ihlallerine devam ettikleri belirtildi.