image

PeyamaKurd - Doğu Avrupa'ya Ukrayna sınırına gönderilecek birliklerle ilgili açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Romanya'ya 1000, Almanya ve Polonya'ya da 2 bin olmak üzere toplam 3 bin askeri, Rusya'ya karşı caydırıcılık amacıyla sevk edeceklerini ifade etti.

Sözcü Kirby, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında şu anda Almanya'da konuşlu 1000 askeri Romanya'ya kaydıracaklarını dile getirdi.

Pentagon Sözcüsü Kirby açıklamasında, bu sevkiyat ile Romanya'daki ABD asker sayısının 1900'e çıkacağını vurguladı.

"Birlikler Romanya ve Polonya'ya intikal edilecek"

Ayrıca açıklamasında, bu askerlerin Romanya'nın daveti üzerine görevlendirileceğini ifade eden Kirby, birliğin, hızlı hareket etmek üzere tasarlanmış bir birlik olduğunu ve ilerleyen günlerde Romanya'ya intikal edeceğini belirtti.

Öte yandan Bakanlık Sözcüsü konuşmalarında ABD'den 18. ve 82. Hava İndirme Tümenlerinden de 2 bin askerin Almanya ve Polonya'ya sevk edileceğini kaydetti.

Kirby: "Bu güçler Ukrayna'da savaşmayacak"

Kirby açıklamasının devamında bu birliklerin bölgede ortaya çıkabilecek muhtemel durumlara müdahale etmek üzere NATO ülkelerine destek vereceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bir konuda çok net olmak istiyorum. Bunlar kalıcı manevralar değil. Mevcut güvenlik ortamında olabilecek ihtiyaçlara yanıt vermek için tasarlandı. Üstelik bu güçler Ukrayna'da savaşmayacak. NATO müttefiklerimizin savunmasını sağlayacak."