image

PeyamaKurd - ABD Savunma ve Genelkurmay Başkanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerinin devam ettiğini ve Türkiye'nin güvenli bölge hususunda Rojava/Batı Kürdistan topraklarına askeri müdahale gerçekleştirmesini engellediklerini dile getirdi. 

Sözcü Sean Robertson, Amerika'nın El Hurre televizyonuna açıklamalarda bulunan Sean Robertson, Türkiye ile yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye'nin Batı Kürdistan'a askeri müdahalesini engellediklerini ifade etti. 

Açıklamada bulunan Sözcü, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile ABD Dışişleri Bakanlığının bu konuda çok güzel adımlar attığını açıkladı. 

Diğer taraftan Robertson, Türkiye sınırları ile Kürt güçleri arasında güvenli bir bölgenin oluşumunun çok önemli olduğuna vurgu yaptı. 

ABD ve Türkiye yetkilileri yaklaşık 2 hafta önce yaptıkları ortak açıklamada, Batı Kürdistan'da güvenli bir bölgenin oluşturulacağını, güvenli bölge kontrol merkezinde Urfa'dan idare edileceğini belirtmişlerdi. Bu sebeple bir grup ABD'li uzman heyet Urfa'ya gelmişti.