image

PeyamaKurd - Afganistan'daki tahliye sürecine yönelik açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “Kalan son birlikler de tahliye edildikten sonra Kabil Havalimanında herhangi bir sorumluluğumuz kalmayacak” ifadesini kullandı.

Pentagon Sözcüsü Kriby, ABD Genelkurmay Başkanlığı Bölgesel Operasyonlar Direktörü Tümgeneral William "Hank" Taylor ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Afganistan’dan çekilme sürecine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Sözcü Kirby, Afganistan’dan tahliyelerin tüm hızıyla sürdüğüne işaret ederak, Kabil Havalimanına gelmeye çalışan ve ABD’nin talep ettiği belgeleri taşıyanlara geçiş izini vermeleri için Taliban komutanları ve yetkilileri ile günübirlik iletişim halinde olduklarını kaydetti.

"Herhangi bir sorumluluğumuz kalmayacak"

Kirby, ABD’nin önceki gece Afganistan’dan tahliye edilmek üzere 20 kişiyi helikopterle Kabil Havalimanına naklettiklerini belirterek, bu kişilerin kim olduklarına ve nereden getirildiklerine dair bilgi vermedi.

Açıklamasında Kabil Havalimanın korunmasına ilişkin bir soruya ise Kirby, "Kalan son birlikler de tahliye edildikten sonra Kabil Havalimanında herhangi bir sorumluluğumuz kalmayacak" dedi.

Ayrıca Pentagon Sözcüsü, Türkiye’nin Kabil’deki faaliyetlerine yönelik ise herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.