image

PeyamaKurd - Türkiye'nin uzun yıllardır ABD müttefiki olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Onları NATO ittifakına yaklaştırmamız lazım" ifadesini kullandı. 

Mark Esper, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenleyerek, "Türkiye uzun yıllardır önemli bir NATO ortağı. Kore'den Afganistan'a kadar bizimle savaştılar. Mevkidaşımla (Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) rutin olarak görüşüyorum. S-400'leri kabul ettiler bu da F-35'leri almayacaklar demektir" sözlerine yer verdi. 

Esper açıklamasında, İncirlik üssüne yönelik medyada çıkan açıklamaları konusunda şunları dile getirdi, "Bunun nedeni nedir ve ne kadar ciddi olduklarını anlamak için görüşmem gerekiyor. Görüşümüz şudur, onları NATO ittifakına yaklaştırmamız gerekir. Çünkü kabiliyetli bir orduları var ve uzun yıllardır müttefikimizler.” 

Basının sorularını yanıtlayan Esper verdiği yanıtta, ABD’nin Suriye’deki hedefinin IŞİD'in ülkede yerel güçlerce kontrol altına alınmasını sağlamak ve diğer ABD müttefiklerinin bu amaca katkı sağlamasını temin etmek olduğunu kaydetti.