image

PeyamaKurd - F-35 savaş uçaklarının yerdeki hedefleri vurmadaki isabet oranının ‘kabul edilemez derecede’ düşük olduğunu test eden Pentagon'un 800’den fazla yazılım hatası tespit ettiği iddia edildi. 

F-35'i değerlendiren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) uzmanları, Lockheed Martin tarafından üretilen ve 428 milyar dolarlık faturasıyla ABD’nin ‘en masraflı’ silah sistemlerinden biri olan F-35 savaş uçaklarına dair yıllık değerlendirme raporunu yayımladı. 

Basına sızan F-35 ile ilgili Operasyonel test ve değerlendirme müdürü Robert Behler imzasını taşıyan rapor, Bloomberg tarafından açıklandı. 

Yayımlanan raporda her ne kadar uçuş kabiliyetiyle ilgili büyük bir kusura işaret edilmezken, uzunca bir çözülmesi gereken sorunlar listesi oluşturuldu. Bunların 13’ü ‘mutlaka halledilmeli’ anlamına gelen ‘birinci kategori’ sorunlar oldu; uçağın güvenlik ve muharebe yeteneğini etkilediği ifade edildi. 

Ayrıca son dönemlerde çokça tartışılan F-35’lerde bulunan 25 milimetrelik silahların karadaki hedeflerine isabet etme oranının kabul edilmez olduğu raporlandı.