image

PeyamaKurd -  Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planları ve F-35 uçaklarının üretimi programına katılımının geleceğiyle ilgili ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hazırladığı raporunu Kongre’ye bu ay içerisinde göndermişti. Pentagon’un raporundan ayrıntılar ilk kez ABD basınında paylaşıldı.

Pentagon raporunun gizli olmayan özet bölümüne iilişkin Bloomberg internet sitesinin dayandırdığı haberine göre raporda, Türkiye’nin F-35 programına 1,25 milyar dolarlık yatırımla önemli bir ortak olduğu ancak Rusya’dan S-400 füze sistemi alımının gerçekleşmesi durumunda bu katılımın yeniden ele alınacağı ileri sürüldü.

Türkiye'ye yönelik Pentagon raporunun özetinde, Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemi alımından vazgeçirecek gerçek bir alternatifin sunulmasının önemli olduğu belirtildi. 

ABD yayın organlarının paylaşımına göre, iki ülke arasındaki gerilime rağmen Türkiye, ülkede bulunan 2 bin Amerikan askeri, hava ve radar unsurlarıyla pek çok alanda üretken bir askeri ortak olarak ifade edildi.