image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, dün Meclis’ten geçen ve kabul edilen Suriye-Irak tezkeresine yanlışlıkla “evet” oyu verdiği kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre Buldan, partisi HDP'nin 'red' oyu vereceğini açıkladığı, kendisinin de bizzat hakkında 'red' oyu verilmesi çağrısı yaptığı Suriye-Irak tezkeresine meclisteki oylama esnasında yanlışlıkla 'evet' oyu verdi.

Meclis kameralarındaki görüntülerde Pervin Buldan'ın tezkereye 'evet' oyu verdiği anda yanında oturan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın Buldan'ın eline müdahale etmesi dikkat çekti. Fakat Buldan'ın oyu 'evet' olarak sayıldı.

Buldan tezkere tasarısı Meclis'e gelmeden önce ''Uluslararası hukuka aykırı olan bu tezkere çürümüşlük tezkeresidir'' diyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Aynı zamanda da çözümsüzlük tezkeresidir. İflas etmiş ekonominin, büyük çöküşün üzerini kapatma telaşıdır. Bu tezkere Kürt düşmanlığı tezkeresidir. Suç örgütleri IŞİD'e ÖSO'ya El Nusra'ya nefes aldırma tezkeresidir. Bu tezkere toplumsal desteğini kaybeden AKP iktidarının seçim kampanyasıdır. Neymiş, terör koridoruna izin vermeyeceklermiş. Geçin bunları! Koridor arıyorsanız Suriye'nin içini karıştıran, sizden yüz bulan yapılara bakın. Onlara açmaya çalıştığınız alanlara bakacaksınız. Bir koridor varsa o da IŞİD terörüydü, Kobani halkı bu koridoru halkı çoktan kapatmıştır."