image

PeyamaKurd - Diyarbakır Sümerpark'ta sabah saat 04.00 sıralarında 20 yaşındaki Recep Hantaş vurularak öldürüldü. Ağabey Efe Hantaş, polisin "Operasyonda Recep yanlışlıkla vuruldu" dediğini anlattı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Recep Hantaş, Sümerpark civarında sabah saat 04.00 sıralarında bir arkadaşıyla parkta otururken vuruldu. Hantaş gözünden, başından ve karnından vurularak hayatını kaybetti. Hantaş’ın cenazesi Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili yetkililerden bir açıklama yapılmadı.

‘Mezarlığa sadece aile alındı’

Olay yerinde yaşamını yitiren Hantaş’ın cenazesi Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Öğle saatlerinde polis eşliğinde hastanede alınan Hantaş’ın cenazesi yine polis ablukası altında Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi. Aile bireyleri dışında hiç kimsenin almadığı mezarlığın tüm girişleri polis tarafından kapatıldı. Hantaş’ın yanındaki arkadaşının gözaltına alındığı öğrenildi ancak kimliği açıklanmadı.

‘Ağabeyi: Yanlışlıkla vurduk dediler’

Ağabey Efe Hantaş, polisin kendilerine ‘yanlışlıkla öldürüldü’ dediğini ancak bunun doğru olmadığını anlattı. Kardeşinin Yenişehir Şehitlik Semti’nde hurdacılık yaparak geçimini sağladığını ifade eden Hantaş, “Israrlı soruları sonucu polisin kendilerine ‘Kardeşimin arama listesinde olan biriyle görüştüğünü, operasyon yaptıklarını ve Recep’in burada yanlışlıkla öldürüldüğünü’ söylediğini aktardı.

Ağabey Hantaş şöyle konuştu: “Bizler daha olayın şokundayken, yanımıza gelen polisler, cenazeyi morgdan hemen alıp mezarlığa götürmemizi istedi. Polisler çok tedirgindi. Kardeşimin cenazesini alıp Yeniköy Mezarlığı’na gittiğimizde mezarlığın abluka altına alındığını gördük. Mezarlığın tüm kapıların önüne zırhlı araçlar konuşlandırılarak geçişlere kapatılmıştı.

Bizim haricimizde kimseyi mezarlığa almadılar. Cenazenin dini vecibeleri yapılırken polisler bize sık sık ‘acele edin kalabalık olmadan bir an önce defnedin’ baskısı yaptı. Cenazeyi polis ablukasında alelacele bir şekilde defnetmek zorunda kaldık.”

‘Kardeşime terörist demişlerdi’

Kardeşinin daha önce polisler tarafından tehdit edildiğini vurgulayan Hantaş, “Recep bana polislerin GBT’sini yaparken kendisine ‘terörist’ dediklerini ve bu duruma itiraz edince ise tehdit edildiğini söylemişti. Bundan dolayı ne bir çatışmaya ne de ‘yanlışlıkla vuruldu’ beyanlarına inanırım” dedi.