image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ve gerilim sürerken Kiev'e yapılan askeri yardımlarla ilgili Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki'den açıklama geldi. Morawiecki açıklamasında, Alman hükümetini harekete geçmeye ve Ukrayna'ya her türlü silahı göndermeye çağrısında bulundu.

Başkent Berlin'de Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) üyesi Alman siyasetçi Wolfgang Schaeuble'nin siyasetteki 50. yılı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna ve Rusya savaşına değindi.

Morawiecki açıklamasında, Kiev'in yenilgisinin yeni bir dünya savaşının başlangıcı olabileceğini belirterek, "Alman hükümetini kararlı adımlar atmaya ve Ukrayna'ya her türlü silahı vermeye davet ediyorum" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında Ukrayna'nın desteklenmesini engellemenin ya da Kiev'e silah verilmesini geciktirmenin hiçbir anlamı olmadığını vurgulayan Morawiecki, "Ukraynalılar bugün sadece kendi özgürlükleri için değil, aynı zamanda Avrupa'nın savunması için de savaşıyor" dedi.