image

PeyamaKurd - Polonya, Norveç yönetimine gelirlerinin bir kısmını Ukrayna'ya verilmesi çağrısında bulundu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Norveç’i petrol ve doğalgaz ihracatından elde edilen kârı Ukrayna’yla paylaşmasını istedi.

Polonya Başbakanı Morawiecki, Polonyalı gençlerle görüşme sırasında, “Norveç’in petrol ve gazdan elde edeceği ekstra gelir yüz milyar euro’yu aşacak” sözlerine yer verdi.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Norveç'in gelirini paylaşması tavsiyesinde, “Sevgili Norveçli arkadaşlar, bu adil değil” diyen Morawiecki’nin görüşüne göre Norveç, yükselen enerji fiyatları karşısında ek kazançları değerlendirerek petrol ve doğalgaz satışından elde ettiği parayı “derhal paylaşmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Başbakan Morawiecki'nin bu sözleri bazı Polonyalı politikacılarda tepkiyle karşılandı.

Öte yandan Polonya parlamentosunda, aşırı milliyetçi ve Avrupa Birliği karşıtı KORWIN partili milletvekili Artur Dziambor, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu tam bir hit! Başbakanımızın tüm ciddiyetiyle kameralar önünde ayıkken yaptığı açıklamaya bakın” değerlendirmesine yer evrdi.