image

PeyamaKurd-Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı dönüşü açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konferansta kapsamlı bir ateşkese doğru önemli mesafe kat edildiğini belirterek, "Hala yapılacak çok iş var” dedi.

Pompeo, Libya’daki durumun karmaşık bir savaş alanı olduğunu söyleyerek, “fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başkan Putin'in, Başbakan Merkel'in ve BM Özel Temsilcisi Selame'nin samimi taahhütleri oldu. Riskleri azaltıp ateşkesi hayata geçireceklerini dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

Süreci yakından takip etmeyi sürdüreceklerini, artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitli olduğunu ifade eden Pompeo, ilgili tüm tarafların Libya bağlamındaki silah ambargosuna uymalarını beklediğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin Libya’daki pozisyonu için ise, "Amerika'nın Libya'da terörle mücadele bağlamında çıkarları var. Ayrıca Libya'da önemli enerji fırsatları mevcut" sözleri ile ifade etti.

Pompeo, Libya'da siyasi bir çözüm oluşması için diplomatik çabalarını sürdürecekleri de ekledi.

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'nın sonuç bildirgesinde, ateşkesin yanı sıra taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri ve BM silah ambargosuna uyma çağrısında bulunulmuştu.