image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı sürerken olası nükleer savaşa dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Putin, nükleer savaş tehdidinin büyüdüğünü ifade etti.

Rus lider Putin açıklamasında, "Rusya (nükleer) ilk kullanmayacak, ilk kullanmayacaksa ikinci de olmayacak. Çünkü nükleer silahın topraklarımıza yönelik kullanılması imkanları çok sınırlıdır" mesajında bulundu.

Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi Toplantısı'nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbas’ta yaşayanların insan haklarının 8 yıl boyunca ihlal edildiğini, uluslararası kuruluşların bunu görmezden geldiğini kaydetti.

"Rusya bu örgütlerdeki üyeliğine son vermek zorunda kaldı"

Putin, Ukrayna’ya başlattıkları “özel askeri operasyon” sonrasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Avrupa Konseyi ve diğer insan hakları organizasyonlarının “uyandığını” dile getirerek, “Bütün bunlar, bu yapıların tüzüklerindeki görevlerini yerine getiremeyeceğini gösterdi. Bariz önyargıları nedeniyle, Rusya bu örgütlerdeki üyeliğine son vermek zorunda kaldı" mesajında bulundu.

Ayrıca Rus lider açıklamasında, dünyadaki insan hakları konusunda mevcut yaklaşımların iyi olmaktan uzak, farklı hedeflere ulaşmakta kullanıldığı için kapsamlı bir analiz gerektirdiğini belirterek, “Özellikle insan hakları doktrininin, devletlerin egemenliğini yok etmek, Batı'nın siyasi, mali, ekonomik ve ideolojik egemenliğini haklı çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz" sözlerine yer verdi.