image

PeyamaKurd - Rojava’da Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYNK) arasında bir süredir ara verilen birlik müzakerelerinin ABD garantörlüğünde bu hafta yeniden başlayacağı açıklandı.

Söz konusu müzakerelere ilişkin açıklama yapan Rojavalı bir kaynak, PYD’nin birlik müzakerelerini bozmak için PKK’den talimat aldıktan sonra ENKS ile görüşmelere fazla istekli olmadığını ancak  ABD’nin müzakerelerin tamamlanması için taraflara baskı yaptığını iddia etti.

PKK ve PYD’ye bağlı medya gruplarının ENKS ve Rojava Peşmerge güçlerine karşı karalama kampanyası başlattığını dile getiren kaynak, “ENKS’nin ofislerini yakıyorlar, aktivistleri tutukluyorlar. Bütün bu saldırılar Kürt-Kürt görüşmelerini baltalamak amacıyla yapılmaktadır” dedi.

İki taraf arasındaki müzakerelerin bu hafta içerisinde ABD garantörlüğünde başlayacağını kaydeden Rojavalı kaynak, görüşmelerde Özerk Yönetim ve Roj Peşmerge Güçleri dosyalarının ele alınacağını sözlerine ekledi.

Müzakere görüşmelerine Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin de katılacağı kaydedildi.

ABD, 15 Ocak'ta Suriye'deki Kürt-Kürt diyaloğunu desteklediğini açıklamış, bu adımların tüm Suriyeliler için daha parlak bir geleceğin inşasına katkı sunacağı belirtilmişti.