image

PeyamaKurd- Rakka Sivil Meclisi Eş Başkanı Halit Berkel, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la diyaloğa hazırız" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçtiğimiz hafta Russia Today (RT) kanalına verdiği demeçte DSG ile görüşmelere hazır olduklarını fakat askeri seçeneğin de hala masada olduğunu belirterek, “Müzakereler için açık kapı bırakıyoruz çünkü DSG’nin çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor. Bu yöntem işlemezse ise bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştirme yoluna başvuracağız” demişti.

Esad’ın bu açıklamaları Kürt parti ve örgütlerinde heyecan ve umut yaratmıştı. Suriye’nin Kuzeyinde en büyük kent olan ve geçen sene DSG tarafından IŞİD’in elinden alınan Rakka kentinin Sivil Meclisi de Esad’ın açıklamalarını olumlu görüyor.

‘Kapımız herkese açık, Kürtlerle diyaloğa hazırız’

Rakka Sivil Meclisi Eş Başkanı Halit Berkel, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘Kürtlerle diyaloğa hazırız’ ifadelerini önemli bulduklarını ifade ederek, “Bu sözlerin pratikte olmasını umut ederiz. Biz başından beri herkese dedik ki ‘Biz diyaloğa ve müzakerelere açığız. Kapımız herkese açık. Şartsız koşulsuz diyaloglara açığız. Görüşmelerde bir sorun olmaz” dedi.

‘Yeni anayasanın yapılmasını istiyoruz’

Şam hükümetinin resmi olmayan temsilcilerinin zaman zaman Kuzey Suriye’ye gelip görüşmeler yaptıklarını da değinen Berkel, “Suriye’nin geleceği için demokratik herkesin içerisinde yer aldığı bir Suriye istiyoruz. Yeni bir anayasanın yapılmasını istiyoruz. Savaşlarla sorunlar çözülmez. Diyalogla sorunlar çözülmeli. Biz yeni Suriye’nin inşasında hazırız” dedi.