image

PeyamaKurd - İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, kabine listesini Meclise sunarken, İletişim ve Bilgi Teknolojisi ve Kooperatifler, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı’na iki Rojhılatlı bakanı aday gösterdi.

Kabine listesi ile ilgili İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, muhafazakar kimliğiyle bilinen Reisi, kabinesinde yer almasını istediği 19 ismi Meclise sundu.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin Meclise sunduğu kabine listesinde yer alan tüm isimlerin muhafazakar olması dikkatlerden kaçmadı.

Meclise sunulan kabinede Dışişleri Bakanı olarak muhafazakar kimliğiyle tanınan Hüseyin Emir Abdullahiyan aday gösterildi.

Devrim Muhafızları Ordusuna yakın bir bakan!

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde bir süre Bahreyn Büyükelçisi olarak görev yapan Abdullahiyan, daha sonra Ahmedinejad ve Hasan Ruhani dönemlerinde Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı yaptı.

Abdullahiyan, şu anda Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf'ın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Özel Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Devrim Muhafızları Ordusuna yakın görülen ve Batı'ya karşı mesafeli politikaları destekleyen Abdullahiyan, Meclisten güvenoyu alması halinde nükleer anlaşmayı canlandırmak için Batı ile sürdürülen müzakerelere yön verecek.

Listede 2 Kürt bakan yer aldı

Meclise sunulan bakanlar içerisinde Şii mezhebine mensup Rojhılatlı iki Kürt bakan da yer alıyor. Bunlardan biri İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı için önerilen İsa Zarepur.

Listede yer alan diğer bir Kürt bakan adayı ise Kooperatifler, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı için önerilen Höccetullah Abdulmeliki.