image

PeyamaKurd - Reuters haber ajansı, ABD Temsilciler Meclisi 'nin 717 milyar dolarlık savunma bütçesini tasarı olarak sundu. Tasarıda Türkiye'ye silah satışının da durdurulması var.

ABD ile Türkiye ilişkilerinde Suriye krizinden sonra gerilim yaşanmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de tutuklu Papaz Brunson'un serbest bırakılmasını talep etmiş, ancak mahkeme aksi yönde bir karar verince ABD'den Türkiye'ye yaptırım  sinyali gelmişti.

Reuters’ın haberinde, gelecek hafta gerçekleşecek ve ABD’nin savunma bütçesini ve bu bütçenin nasıl harcanacağının masaya yatırılacağı NDAA toplantısında bu tasarının gündeme geleceği belirtildi. Henüz tasarının tam hali yok fakat paneli kontrol eden Cumhuriyetçiler ve azınlıktaki Demokratlar kendi tasarı özetlerini geçti.

Tasarıya göre, Çin konusunda Tayvan’ın savunmasının güçlendirilmesine katkı sağlanması ve Huawei ve ZTE gibi ünlü teknoloji şirketlerinin “riskli” teknolojilerini kullanmama kararının yanı sıra Rusya’ya da yeni yaptırımların gündeme geleceği duyuruldu.

Savunma Bakanlığı’nın ABD-Türkiye ilişkisi hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayarak bunu kongreye sunacağı belirtildi. Reuters, bu rapor hazırlanana kadar ABD’nin Türkiye’ye önemli savunma sistemlerinin satışını engelleyebileceğini aktardı.