image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’daki operasyonuna tepki olarak ABD yönetiminin PKK'ye karşı 2007'den beri devam eden gizli bir askeri istihbarat paylaşımı programını durdurduğu iddia edildi.

Reuters’ın dört ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberde, söz konusu programın 2007’den beri Türkiye’nin PKK’yi hedef alması için istihbarat sağladığı, Rojava’daki harekâttan sonraysa belirsiz bir süreliğine askıya alındığı öne sürüldü. Bir Türk yetkili ise iddiayı doğruladı.

‘2019 sonlarında durduruldu’

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer ajansa konuşarak, PKK’yi hedef alan istihbarat toplama misyonlarının uçuşlarının 2019 sonlarında durdurulduğunu dile getirdi. Yetkililerden biri, “Bu durum, PKK karşıtı adımları Türkiye için daha zorlu ve maliyetli hale getirecek” diye ekledi.

Uçuşların geçmişte İncirlik Hava Üssü’nden, silahsız insansız hava araçlarıyla yapıldığı kaydedildi. ABD’li nir yetkili, 2007’den bu yana süren program çerçevesinde, Amerikan insansız hava araçlarının Kürdistan Bölgesi-Türkiye sınırındaki dağlık noktalarında uçuş yaptığını anlattı.

Pentagon yorum yapmadı

Ajansın görüş almak istediği bir Pentagon sözcüsü bu tür bir programın varlığı hakkında doğrudan yorum yapmaktan kaçındı. Yetkili, “Türkiye’yi PKK ile savaşında on yıllardır destekliyoruz. Bir politika olarak, operasyonel konular hakkında ayrıntı vermiyoruz” diye belirtti. Bir ABD Dışişleri yetkilisi ise ABD’nin istihbarat konularında yorum yapmayacağını dile getirdi.

‘Türk yetkili doğruladı’

Diğer yandan iddia hakkında Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’na yöneltilen soruların yanıtsız kaldığı da öne sürüldü.

Fakat ajansa isim vermeden konuşan bir Türk yetkili ise programın durdurulduğunu doğruladı. Yetkili, “Türkiye son yıllarda kendi ürettiği insansız hava araçları üzerinden bilgi edinmekte zorlanmıyor. Fakat bir müttefik olarak bu konuda atılan adımlar, iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunmuyor” dedi.