image

PeyamaKurd-  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Reuters’e verdiği demeçte Soçi mutabakatının İdlib’de ‘silahsız bölge’ kararı uyarınca ‘silahlı grupların bölgeden çıkmaya başladığını’ söylemesinin ardından, Reuters bölgedeki nabzı yokladı. Haber ajansına konuşan Suriyeli muhaliflerle bağlantılı militanlar, cihatçıların silahsız bölgeyi terk etme şartına uyacağına dair inançlarının arttığını belirtti.

Reuters’e konuşan İdlib’deki  Türkiye destekli muhaliflerle silahlı gruplar, El Kaide kolu El Nusra’nın silahsız bölgeden çekileceğini, hatta Nusra’nın bu yönde Türk ordusuna mesaj gönderdiğini belirtti.

Reuters, Soçi mutabakatının uygulanıp uygulanamayacağının, İdlib’in büyük bölümünü kontrol eden Heyet Tahrir el Şam’a bağlı olduğunu, ama örgütten bu konuda herhangi bir açıklama gelmediğini ifade etti.

Muhalif militan kaynakların ”Ne cihatçılar ne de ana akım isyancılar çekilmeye başladı” izlenimini aktaran Reuters, ”Bununla birlikte Suriye muhalefetinden üst düzey bir yetkili, Heyet Tahrir el Şam’ın (HTŞ) üçüncü taraflar aracılığıyla Türk ordusuna gönderdiği el altından mesajlarda, bu şarta uyacağının işaretini verdiğini söyledi” dedi.  

Bu konuda Türk yetkililerden bilgi alan, fakat konunun hassasiyeti nedeniyle adının açıklanmasını istemeyen muhalif bir kişi ise,

“Her şey iyi gidiyor. HTŞ koşullara riayet edeceğini vaat etti. Ancak bunu kabul ettiğini açıklamayacak” ifadelerini kullandı.

.