image

PeyamaKurd - Rojava’nın Haseke kentinde ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon üssüne ilişkin İHA saldırısında 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’a ait bir intihar insansız hava aracıyla (İHA) Haseke’de Uluslararası Koalisyon’a ait bir tesise saldırı düzenlendiğini, saldırıda 1 sözleşmeli personelin hayatını kaybettiğini, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askerinin yaralandığını bildirdi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, saldırının dün 13.30 sularında gerçekleştirildiği kaydedildi.

Yaralı iki askerin tedavisinin sahada yapıldığı belirtilen açıklamada, diğer üç askerin ve sözleşmeli personelin Irak’ta koalisyona ait tıbbi tesislere götürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in değerlendirmesine de yerildi.

Austin, “Başkan (Joe) Biden’ın talimatıyla, ABD Merkez Komutanlığı kuvvetlerine, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile ilişkili grupların kullandığı tesislere hava saldırıları yapılması yetkisi verdim. Bu saldırı, bugünkü saldırının yanı sıra, Devrim Muhafızları Ordusu ile ilişkili gruplar tarafından Suriye’deki Koalisyon kuvvetlerine yönelik son dönemde gerçekleştirilen bir dizi saldırıya yanıt olarak gerçekleştirildi” dedi.

ABD saldırısının Amerikan personelini korumak amacıyla yapıldığını vurgulayan Austin,saldırının gerilimi tırmandırma riskini düşürmek için orantılı bir saldırı olduğunu belirtti.