image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin talimatıyla Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı bir heyet, gözaltında işkence sonucu hayatını kaybeden KDP-S üyesi Emin İsa’nın ailesini ziyaret etti!

Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı heyetin içerisinde Demokratik Suriye Güçleri Toplumsal Görevler yetkilisi Rêzan Gilo’nun da yer aldığı belirtildi.

“Mazlum Abdi tarafından olayın soruşturulması kapsamında bir komisyon oluşturuldu”

Heyetin ziyaretiyle ilgili Rudaw’a açıklama yapan Emin İsa’nın amcasının oğlu Hejar İsa, Mazlum Abdi’nin talimatıyla Emin İsa'nın ölümü hakkında özel bir inceleme komisyonu oluşturulduğunu ve bu komisyonun Mazlum Abdi’ye bağlı olduğunun kendilerine aktarıldığını kaydetti.

Heyetin bu olayı tıbbi ve yasal bütün yönleriyle araştıracaklarına dair verdikleri sözü bir kez daha yinelediğini kaydeden Hejar İsa, “Eğer işkence iddiası incelemeler sonucunda doğrulanırsa söz konusu kişilerin yargılanacağı sözü verildi” dedi.

“Abdi’den acılı aileye taziye mesajı”

Hejar İsa, heyetin Mazlum Abdi’nin taziye mesajını da kendilerine ilettiğini ve Abdi’nin mesajında böylesi acıların bir daha tekrarlanmaması dilediğinde bulunduğunu aktardı.

KDP-S üyesi Emin İsa Emin, 22 Mayıs’ta PYD’ye bağlı Asayiş güçleri tarafından gözaltına alındıktan 27 gün sonra, hapishanede işkence edilerek öldürülmüştü.

Ailesi ve KDP-S, Emin İsa’nın vücudunda çeşitli izler olduğunu ve işkence sonucu öldürüldüğünü açıklamıştı. Bölgede çok sayıda kurum ve kişi olaya tepki gösterdi. KDP-S, üyeleri Emin İsa Emin’in katledilmesine ilişkin acilen bir araştırma komisyonu oluşturulmasını istemişti.