image

PeyamaKurd- New York Times gazetesinin 150 ABD askerinin Rojava’da konuşlandırılacağı haberleri, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü tarafından yalanlandı.

New York Times (NYT) gazetesi Pentagon'un Suriye'ye 150 civarında asker sevk etmeyi planladığını iddia etmişti. Gazetenin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, söz konusu askerlerin Suriye'ye intikaline yönelik onayın Türkiye ile yapılan faaliyetlerin ilk aşamalarının başarılı olmasına bağlı olduğuna dikkat çekilmişti. Gönderilecek askerlerin tam olarak ne görev icra edecekleri ise belirtilmemişti.

Söz konusu iddialarla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Robertson, “Suriye'deki kuvvet durumumuzda bir değişiklik yok. Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek”dedi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den koordineli bir şekilde çekilme direktifini uygulamaya devam ettiklerini belirten Robertson, "Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek. Güvenlik nedeniyle sayı ve zaman konularına girmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Türkiye ile Suriye'nin kuzeydoğusunda 'güvenlik mekanizmasının' koşullarını süratle uygulamak üzere adımlar attığını aktaran ABD'li binbaşı iki ülke arasındaki mutabakatın bazı yerlerdeki sürecinin planlanandan daha hızlı ilerlediğini kaydetti. Robertson, "İş birliğimizi, koordinasyon ve istişaremizi artırmak için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya bağlıyız" dedi.