image

PeyamaKurd- Rojhilatın Xoy kentinde meydana gelen ve Van’da da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan depremin bilançosu ortaya çıktı.

Urmiye vilayetine bağlı Xoy kentinde meydana gelen iki büyük deprem nedeni ile 104 kişinin yaralandığı, 43 köyde en az 1000 evin de zarar gördüğü açıklandı.

5.7 ve 5.9 gibi iki büyük deprem ile sarsılan Xoy kentinde elektrik ve telefon hatları kesintiye uğradı.

Her iki depremde 104 kişinin yaralandığını söyleyen Xoy Sağlık Bilimleri Fakultesi Başkanı Fatma Mukaddem, 85 kişinin de ayakta tedavi edildiğini, 19 kişinin de hala tedavi altında olduğunu söyledi.

Urmiye Kriz Merkezi ise deprem nedeniyle 43 köyde en az 1000 evin büyük oranda zarar gördüğünü, köylerde halka ait 500 baş küçük ve büyük hayvanın yıkılan ahırlarda telef olduğunu belirtti.

Depremin ardından incelemelerde bulunmak üzere deprem bölgesini ziyaret eden Urmiye Valisi Mehdi Şehriyari, her iki depremin dışında dünden beri bölgede 60 küçük artçı sarsınıtının meydana geldiğini aktardı.

Depremde zarar gören köylerde halkın geceyi dışarda geçirdiği belirtiliyor.

Rojhılat’taki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Elbis ve Elezi köylerinde 4'ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti.